شکار بی‌رحمانه آهو توسط اژدهای کومودو | فیلم

شکار بی‌رحمانه آهو توسط اژدهای کومودو فیلم
481

اژدهای کومودو بزاق مایل به قرمزی دارد که حاوی ۵۰ نوع مختلف از باکتری ها است. زدن تنها یک نیش باعث مسمومیت خونی طعمه اش می شود.

اژدهای کومودو، بزرگ ترین گونه ی سوسمار زنده است که می تواند تا بیش از ۳ متر طول و بیش از ۹۰ کیلوگرم وزن داشته باشد. این خزنده گوشتخوار با دندان های تیز خود می تواند شکارهایی به بزرگی آهو، گراز وحشی و حتی بوفالو را نیز طعمه خود قرار دهد. اگر چه این سوسمار غول پیکر با توجه به اسم و ظاهرش بسیار ترسناک به نظر می رسد اما به همان اندازه نیز در خطر انقراض قرار دارد. جزایر اندونزی که تنها زیستگاه این سوسمار به شمار می آیند توسط انسان ها از گیاهان و درختان پاک شده و بدین ترتیب علاوه بر از بین رفتن زیستگاه های معدود این حیوان، طعمه هایش نیز توسط انسان شکار شده و چیزی برای او باقی نمی ماند.

در انسان، مردها کروموزوم های جنسی مردانه و زنانه را با هم دارند. در اژدهای کومودو این توانایی در نوع ماده دیده می شود از این رو کومودو ماده ترکیبات ژنتیکی لازم برای رشد جنین را در بدن خود دارد. این بکرزایی به تولید نوزادانی می انجامد که کاملاً سالم هستند اما جنیست تمامی ای نوزادان نر است. توانایی تولید مثل با جفت گیری و بدون جفت گیری با کومودو ماده باعث شده که این خزنده توانایی فوق العاده و غیرقابل باوری در بقای نسل داشته باشد.

منبع: روزیاتو

.