HPV چیست ؟ چگونه به عفونت دستگاه تناسلی مبتلا می شویم ؟

HPV
1,341

HPV مخفف ویروس پاپیلومای انسانی یا همان عفونت دستگاه تناسلی است. این شایع ترین عفونت مقاربتی است. HPV معمولاً بی ضرر است و به خودی خود از بین می رود ، اما برخی از انواع می توانند منجر به سرطان یا زگیل تناسلی شوند. در ادامه این مطلب بیشتر درمورد HPV حرف میزنیم و همچنین علت و چگونگی مبتلا شدن به آن را توضییح میدهیم.

HPV چه علائم و نشانه هایی دارد؟

?What is HPV 

عفونت دستگاه تناسلی خانواده بزرگی دارد که اکثرا در لایه پایه بافت های سطح پوست تکثیر می شوند. تمام انواع شناخته شده ویروس HPV سطح خاصی از بدن را آلوده می کنند ، به طور معمول پوست ، دستگاه تناسلی ، مقعد ، دهان یا مجاری هوایی مکان هایی هستند که ویروس در آنجا راحتتر رشد میکند.

علائم انواع مختلف HPV چیست؟

بیش از ۲۰۰ نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وجود دارد. حدود ۴۰ نوع از این ویروس می تواند ناحیه تناسلی ، روده ، واژن ، دهانه رحم ، روده بزرگ ، مقعد ، آلت تناسلی و کتف را آلوده کند. همچنین دهان و گلو شما نیز ممکن است در معرض این بیماری قرار گیرد. این نوع HPV در حین تماس جنسی گسترش می یابد. اما انواع دیگر HPV باعث ایجاد زگیل های متداول مانند زگیل های دست و زگیل های پلانتار روی پاها می شوند ، اما اینها از نظر جنسی منتقل نمی شوند.

عفونت HPV در ناحیه دستگاه تناسلی بسیار متداول است. در حقیقت ، بیشتر افرادی که رابطه جنسی دارند ، HPV را از شریک جنسی خود دریافت می کنند. اکثر مبتلایان به HPV علائمی ندارند و کاملاً شرایط طبیعی دارند و معمولاً حتی نمی دانند که به این ویروس آلوده هستند.

بیشتر عفونت های HPV دستگاه تناسلی به هیچ وجه مضر نیستند و به مرور زمان از بین می روند. اما برخی از انواع HPV می تواند منجر به زگیل تناسلی یا انواع خاصی از سرطان شوند. که این قضیه را کمی نگران کننده میسازد.

عفونت دستگاه تناسلی

hpv چه علائم و نشانه‌هایی دارد؟ دو نوع HPV (نوع ۶ و ۱۱) وجود دارد که بیشتر از موارد دیگر باعث زگیل تناسلی می شود ، اما آنها HPV کم خطر محسوب می شوند زیرا منجر به سرطان یا سایر مشکلات سلامتی جدی نمی شوند.

حداقل دوازده نوع HPV می تواند منجر به سرطان شود ، اگرچه دو مورد به ویژه (انواع ۱۶ و ۱۸) بیشتر از موارد دیگر منجر به سرطان می شوند. این نوع HPV بسیار پرخطر است. سرطان دهانه رحم بیشتر مربوط به HPV است ، اما HPV همچنین می تواند باعث ایجاد سرطان در روده ، واژن ، آلت تناسلی ، مقعد ، دهان و گلو شود.

واکسن hpv چیست؟ هیچ درمانی برای HPV وجود ندارد. اما کارهای زیادی می توانید انجام دهید تا از تأثیر منفی HPV بر سلامتی شما جلوگیری شود. واکسن هایی وجود دارند که می توانند از ابتلا به انواع خاصی از HPV به شما کمک کنند. زگیل های تناسلی توسط پزشک مربوطه برداشته می شود. HPV پرخطر معمولاً قبل از تبدیل شدن به سرطان به راحتی قابل درمان است ، به همین دلیل آزمایش منظم Pap / HPV بسیار مهم است. در حالی که کاندوم ها از شما در برابر این بیماری کاملا محافظت نمیکند ، می توانند به شما در کاهش احتمال ابتلا به HPV کمک کنند.

چگونه به HPV مبتلا می شوید؟

راههای انتقال ویروس HPV چیست؟ این ویروس به راحتی از راه تماس جنسی پوست به پوست با شخصی که مبتلا به آن است منتقل می شود. هنگامی که آلت تناسلی شما با واژن ، دهانه رحم ، مقعد  و دهان شخص مبتلا به HPV تماس پیدا کند ، شما نیز مبتلا می شوید.

عفونت دستگاه تناسلی

HPV شایعترین STD است ، اما بیشتر اوقات چیز خطرناکی نیست. و معمولاً به خودی خود از بین می رود ، و اکثر مردم حتی نمی دانند که HPV را تجربه کرده اند. به یاد داشته باشید که بیشتر افرادی که رابطه جنسی دارند در برخی از نقاط زندگی HPV دریافت می کنند. نیازی نیست که از این قضیه شرمنده شوید یا بترسید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

ما در این پست سوال چگونه به اچ پی وی مبتلا می شویم و HPV چیست را مطرح کردیم و توضیحاتی را در پاسخ به شما ارائه دادیم. اگر در این زمینه نظر یا پیشنهادی دارید آنرا با ما در بخش نظرات و پیشنهادات در میان بگذارید.

.